Świąteczna Dziura

hole

Black Friday czyli dzień zaraz po amerykańskim święcie dziękczynienia jest tradycją która jakimś dziwnym trafem zagościła nawet w Polsce. Jest to seria promocji pozwalająca na zakup wachlarza produktów po obniżonych cenach, produktów które zgodnie z obyczajem mają być przeznaczone na świąteczne prezenty.  Tak więc można wówczas zakupić sprzęt RTV, odzież, zabawki czy rudę uranu. W tym roku jednak wydawca gry Cards Against Humanity umożliwił ludziom zainwestowanie pieniędzy w dół, w sensie wykopanie dołu w miejscowości Oregon w stanie Illinois. Producenci stworzyli crowdfoundingową witrynę HolidayHole.com umożliwiającą internautom  wpłacanie minimum 1$ na wykopanie dziury.

Całość była na żywo transmitowana, tak więc gdy koparka stała w miejscu inwestor mógł wznowić pracę dotacją. Największa wpłata wynosiła 1750$. Niektórzy użyli witryny jako reklamy płacąc ponad 1000 dolarów tak by nazwa ich biznesu znajdowała się w TOP 5 największych wpłat.

Według organizatorów akcji wykop nie szkodził środowisku oraz miał być tak głęboki jak tylko były wpłacane pieniądze. Na pytanie dlaczego nie wpłacą funduszy na cele charytatywne odpowiedź brzmiała: „Czemu sam nie wpłacisz na cele dobroczynne? To twoje pieniądze”. Kopanie otworu zakończyło się po uzbieraniu kwoty 100,573$.

Nie była pierwsza Black Friday’owa promocja Cards Against Humanity. W 2013 firma podniosłą cenę swoich kart o 5$, w 2014 sprzedawane były bycze odchody, zaś rok temu można było kupić dosłownie nic za 5$. Firma zarobiła wówczas ponad 71 tysięcy dolarów.

Wideo z wykopu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *